Telegram support Whatsapp support
آشنایی با طراحی جواهر

آشنایی با طراحی جواهر

تاریخچه طراحی و ساخت طلا و جواهر در ایران قدمت ۷ هزار ساله دارد . اما متاسفانه طراحی در ایران ناشناخته مانده است . طراحان بسیاری از قطعات معروف در موزه جواهرات ملی که یکی از شاخص ترین کلکسیون های جواهرات است ناشناخته هستند . امروزه تنها ۴۰% از جواهرات دست ساز هستند . با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن حساسیت و دقت در امر طراحی جواهرات طراحی دستی جوابگوی نیاز بازار نیست .

علوم کامپیوتری این نیاز را حل کرده است . با ورود نرم افزار های سه بعدی به بازار طراحی قطعات جواهر بسیار آسان شده است . در صورتیکه طلا سازی مسلط به نرم افزار های سه بعدی باشد و مشتری برای سفارش کار به ایشان مراجعه کند می توان با طراحی سه بعدی و تخمین وزن و رنگ و تمام جزییات قطعه را در اختیار مشتری قرار می گیرد .

راینو در سال ۱۹۸۰ در سیاتل آمریکا توسط رابرت مک نیل و همکارانش بوجود آمد در ۱۹۸۵ آنها به توسعه راینو بر مبنای اتوکد پرداختند و به همین دلیل راینو یک نرم افزار به اصطلاح CAD BASE است در سال ۱۹۹۲ نوشتن پلاگین های راینو برای کاربران خاص شروع شد مانند Rhino Marine که برای ساخت کشتی وقایق و Rhino Gold که بخ منظور چیدمان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی با برش های مختلف، Matrix و امثال آن استفاده می شد . در سال ۲۰۰۷ آمار کاربران راینو به بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر در سر تا سر جهان رسیده بود .

آشنایی با طراحی جواهر

راینو ابزاری است برای طراحان شامل طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما و معماران و … که قدرت نامحدودی را برای ترسیمات ۲ بعدی، مدلسازی، آنالیز برای ساخت، رندرینگ و انیمیشن در اختیار آنان قرار می دهد .

سیستم مدلسازی راینو بر اساس NURBS) Non-uniform rational B-spline) می باشد که یک مدل ریاضی است و معمولا در گرافیک رایانه ای کاربرد دارد و برای ایجاد و نمایش منحنی ها و سطح ها استفاده می شود .

توسعه NURBS در سال ۱۹۵۰ و توسط مهندسان و طراحان شاغل در صنایع دریایی و هوایی و شرکت های خودروسازی که طراحی و نمایش سطوح به صورت دقیق برایشان دارای اهمیت بود، آغاز شد . در ابتدا NURBS تنها در بسته های نرم افزاری CAD مرتبط با کارخانه های خودروسازی کاربرد داشت، اما رفته رفته به عنوان جزئی از برنامه های گرافیکی استاندارد درآمد .

از این شعار راینو ،Modeling Tools For Designer به راحتی می توان فهمید طراحان بیشترین آمار کاربران راینو را به خود اختصاص می دهند . از طراحان صنعتی، جواهرآلات، کفش، کشتی، هواپیما، معماران، طراحان صحنه، مهندسین ساخت و تولید، بسته بندی و دیگر افرادی که مستقیم یا غیر مستقیم با دنیای طراحی در ارتباط هستند . این افراد به ابزاری نیاز دارند که محدودیت های نرم افزارهای کاملا مهندسی را نداشته، تا بتوانند براحتی به ارائه ایده خود بپردازند و از طرف دیگر دقت کافی را در ساخت داشته باشد .

آشنایی با طراحی جواهر

▪بدون محدودیت : Uninhibited مدلینگ آسان و به اصطلاح Free Form Modeling . ساخت هر شکلی که بتوانید آنرا تجسم کنید .

▪ دقت (Accuracy) : دقت لازم را در طراحی، آنالیز و ساخت و تولید در اختیار کاربر قرار می دهد .

▪ سازگاری (Compatibility) : با تمام نرم افزارهای مربوط به طراحی، نقشه کشی، CAM، مهندسی، آنالیز، رندرینگ، انیمشن و تصویرسازی .

▪ راحتی در یادگیری و استفاده (Accessible)

▪ سرعت Fast : سرعت در سیستم مدلسازی و همینطور در کارکرد نرم افزاری .

▪ هزینه کم Inexpensive : هزینه کم در یادگیری و همین طور هزینه سیستمی که راینو احتیاج دارد . راینو احتیاج به سیستم سخت افزاری خاصی ندارد و با یک کامپیوتر معمولی راه اندازی می شود . Matrix آخرین ورژن Plug-in طراحی جواهرات برای راینوسروس که به منظور هدفمند کردن امکانات و ابزار های راینو و ایجاد محیط کاربری بسیار مناسب برای طراحی جواهرت، طراحی شده است، ماتریکس (Matrix) نام دارد . با کمک این Plug-in می توان طراحی های زیبا و واقعی را در راینوسروس به صورت سه بعدی ایجاد نمود که قابلیت اتصال به وسایل CAM)Computer Aided Manufacturing) را دارا می باشد .

شرکت Gemvision تولید کننده این نرم افزار، بیش از ۲ سال، ابزار ها، عقاید و روش های بسیاری را مورد بررسی قرار داده است که حاصل نتایج آن نرم افزار ماتریکس است که کارآمدی و انعطاف پذیری خوبی را فراهم کرده است . به طوریکه هم زمان می توان با طراحی، جزئیات آن و رنگ آمیزی طرح را به طور دقیق اعمال نمود و پس از آماده شدن عکس سه بعدی از طرح، آن را چاپ و یا Email نمود . ماتریکس ۶ ، قوه ابتکار، سرعت عمل و دقت را با محیا کردن ابزار ها و روش هایی که یک طراح جواهرات به آن نیاز دارد در یک مجموعه گرد آورده است .

آشنایی با طراحی جواهر

ماتریکس ۶، بزرگترین و بهترین مجموعه ابزارهای چیدمان برای سنگ ها را در در نظر گرفته است . تغییر اندازه، چرخاندن و جا به جا کردن آن ها با استفاده از ابزار های ساده را میسر نموده است . گنجاندن روش چیدمان Pavé (سنگ فرشی) بر روی سطوح ناهموار یکی از این مزایا می باشد . هر سطحی که توسط طراح در نرم افزار طراحی می شود باید بدون نقص باشد . برای داشتن یک طراحی خوب رعایت این نکته ضروری است .

بدین منظور راه های مختلفی برای کنترل و استفاده از سطوح در نرم افزار وجود دارد . در ماتریکس تمامی مراحل پیشرفته برای طراحی سطوح مدل به وسیله ابزاری برای کاربرانی که حتی تسلط چندانی بر روی سطوح ندارد به صورت بسیار آسان در نظر گرفته شده است و با کمک این ابزار، طراحی یک مدل بیش از یک ساعت طول نخواهد کشید . ماتریکس به عنوان همراهی مناسب برای راینوسروس ۴، آن را واقعی تر و پیاده سازی اندیشه های خلاقانه طراح را در سریعترین زمان میسر ساخته است .

منبع : کیمیا استون

برای مشاهده جدیدترین جواهرات اینجا کلیک کنید .

 

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =

محصولات مرتبط در فروشگاه