تمایز سنگ یشم با سنگ های مشابه

یشم یکی از سنگ های قیمتی است که از دو کانی جداگانه یشم سبز و نفریت به وجود آمده است. این سنگ قیمتی در اغلب موارد با سایر گوهرها اشتباه گرفته می شود. بنابراین شناخت مشابهات گوناگون و درک چگونگی جداسازی آنها از یشم، حائز اهمیت است. اما وجه تمایز سنگ یشم با سنگ های مشابه چیست؟ طیف گسترده ای از گوهرهای مشابه در تلاشند تا زیبایی منحصر به فرد و ظاهر یشم سبز را تکرار کنند. این موضوع مبهم است که اگر چه یشم سبز (و نفریت، که به عنوان یشم نیز شناخته می شود) توسط بسیاری از تمدنها مورد تحسین قرار گرفته و روی آن بسیار کار شده، هنوز نیز ماهیت واقعی کانی های تشکیل دهنده آن اشتباه گرفته شده و مشابهات آن اغلب به اشتباه به عنوان گوهر اصل شناسایی می شوند.

شاید برای شما هم جالب باشد که ماهیت علمی یشم تا قرن ۱۹ بطور کامل شناخته شده نبود. یعنی زمانی که پرفسور ای. دامور (A. Damour) ثابت کرد سنگ جواهری که معمولا یشم نامیده می شود، در واقع دو ماده جداگانه و مجزا است: یشم سبز (jadeite ) و نفریت (nephrite). معمولا برای جواهرسازی و کاروینگ (کنده کاری)، یشم سبز با ارزش تر از دیگری است چون یشم سبز با کیفیت، یک سبز متوسط سیر است، در حالی که حتی بهترین نفریت هم گرایش به یک سبز تیره تر با ته مایه مشکی دارد. جالب توجه است که این تفاوت مدت ها قبل از اینکه دامور یافته های علمی خود را منتشر کند، در فرهنگی دیگر تشخیص داده شده بود. هنگامی که در اواسط قرن ۱۸ ورود یشم سبز سیر از برمه به چین شروع شد، چینی ها آن را بجای  yuکه اسم استاندارد یشم بود، fei-ts’ui  نامیدند.

علاوه بر این، با وجود این که بیشتر نوشته های اولیه ظاهرا نفریت را توصیف کردند، تعداد کمی از آنها به توصیف موادی پرداخته اند که در طبقه بندی کانی شناسی مدرن یشم سبز قرار می گیرند.

اگر چه ای.جی. ورنر(A. G. Werner )، در سال ۱۷۸۸ اولین کسی بود که نام کانی نفریت (nephrite) را به کار برد اما دامور اولین نفری است که ترکیب شیمیایی این ماده را تعیین کرد. دامور در اثر خود در سال ۱۸۴۶، ثابت کرد که نفریت گونه ای متراکم از مواد معدنی آمفیبول، ترمولیت (tremolite) و اکتینولیت (actinolite) است. سپس در سال ۱۸۶۳، دامور این کشف بسیار مهم مبنی بر این که یشم سبز یک گونه جداگانه و مجزا است را گزارش نمود. یشم سبز به عنوان عضوی از گروه پیروکسن (pyroxene) مواد معدنی، هم از نظر شیمی و هم ساختار داخلی با نفریت بسیار متفاوت است. بنابراین، نفریت دارای خواص مختلف و ظاهری متفاوت نیز هست.

این یافته ها انقلابی در نامگذاری یشم بوجود آورد و می بایست باعث می شدند که شناسایی، ارزیابی و بازاریابی یشم سبز و نفریت ساده شود. با این حال، یشم برای اکثر خریداران به صورت یک معما باقی ماند. سنت افسانه و اطلاعات غلط امروز نیز همچنان ادامه دارد. علاوه بر نام های تجاری پذیرفته شده برای یشم، بسیاری از اصطلاحات گمراه کننده مانند “یشم مکزیکی”(Mexican jade)، “یشم ژاپنی”(Japanese jade)، “یشم جاسپر” (jasper jade) و “یشم ترانسوال” (Transvaal jade) نیز برای فروش گوهرهایی به غیر از یشم سبز و نفریت در بازار استفاده می شوند. با توجه به تعدد موادی که به عنوان یشم تبلیغ می شوند، خریدار باید از نام های این شبه یشم ها و همچنین ویژگی های کلیدی شناسایی یشم، آگاه باشند.

 

منبع مقاله: آرگو

برای مشاهده جدیدترین جواهرات اینجا کلیک کنید .

هنوز امتیازی داده نشده
لطفا صبر کنید...
اشتراک گذاری

4 دیدگاه

 1. علیرضا فراهانی

  سلام و عرض ادب
  خدمت شما عرض کنم بنده کلکسیونی از سنگ تراشه های باستانی دارم و کلکسیونی از شهاب سنگ شهاب سنگهای کوچک از چند گرمی تا چند صد گرمی و در صدد فروش موارد ذکر شده هستم . در صورتی که شما میتوانید به بنده کمک کنید برای فروش یا خود شما تمایل به خرید داشتید لطفا برای هماهنگی اولیه با ایمیل یا پیامک با بنده تماس بگیرید .

  از توجه شما سپاسگزارم

 2. علیرضا فراهانی

  سلام و عرض ادب
  خدمت شما عرض کنم بنده کلکسیونی از سنگ تراشه های باستانی دارم و کلکسیونی از شهاب سنگ شهاب سنگهای کوچک از چند گرمی تا چند صد گرمی و در صدد فروش موارد ذکر شده هستم . در صورتی که شما میتوانید به بنده کمک کنید برای فروش یا خود شما تمایل به خرید داشتید لطفا برای هماهنگی اولیه با ایمیل یا پیامک با بنده تماس بگیرید

  از توجه شما سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *