استحمام نوزادان

استحمام روزانهٔ نوزاد، در حفظ سلامتى و رشد کودک تأثير بسزائى دارد. کودک پس از هر بار استحمام نشاط و آرامش خود را به‌دست آورده، به خوبى شير مى‌خورد و به راحتى به خواب مى‌رود.
نکته مهم این است که نوزاد را چه زمانی به حمام ببریم که بهترین زمان باشد.
خیلی از مادرها هراس دارند که آیا در روزهای اولیه حمام بردن نوزاد با مشکلی مواجه نمی شود؟؟
 1_1
در ماه‌هاى اوّل تولد بهترين و مناسب‌ترين موقع براى حمام دادن طفل، قبل از شير خوردن و پيش از خواب مى‌باشد (توجه داشته باشيد طفل را بعد از غذا حمام نکنيد همچنين مادر بايد در هنگام حمام کردن حوصله و وقت کافى داشته باشد. حمام دادن نوزاد پيش از خواب هم به آرامش شبانهٔ وى کمک زيادى مى‌کند).
از حمام کردن نوزادان در روز تولد و در ساعات اولیه پس از متولد شدن، پرهیز کنید. حمام کردن نوزادان در روز اول تولد یا در ساعات اولیه پس از تولد موجب بروز مشکلاتی در آنان می‌شود و از این رو توصیه‌ می‌شود که در روز اول تولد، نوزادان فقط با پارچه مناسب تمیز و خشک شوند.
0_1

 

شستن نوزادان استرس زیادی برای آنان به دنبال دارد و مهم‌تر از آن اینکه، علائم حیاتی بدن مانند ضربان قلب و تنفس نوزادان هنوز تثبیت نشده و به همین دلیل حمام کردن نوزادان موجب ایجاد مشکلات تنفسی در آنان می‌شود به همین دلیل این کار هرگز صحیح نیست.

 17

به خانواده‌هایی که بر حمام کردن نوزادان پس از تولد تاکید دارند توصیه می‌شود حداقل 6 ساعت پس از تولد این کار را انجام دهند.  در برخی خانواده‌ها تا زمان جداشدن ناف، نوزاد را حمام نمی‌کنند، زمان جداشدن ناف نوزادان متفاوت و در بیشتر اوقات طولانی است، اما این شیوه نیز مناسب نیست؛ زیرا ترشحات روییدن نوزاد در این مدت طولانی موجب بروز عفونت‌های بسیاری در آنان می‌شود. مناسب‌ترین زمان ممکن برای حمام کردن نوزاد روز دوم پس از متولد شدن است.

 4-20-2015-3-46-37-AM

 حمام کردن برخی نوزادان خاص پس از تولد الزامی است، تمام نوزادانی که مادر آنان مبتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز و هپاتیت هستند به دلیل آلودگی ترشحات روی بدن نوزاد، شستن آنان پس از تولد و پس از تثبیت تنفس آنان الزامی است.  توصیه می‌شود که نوزادان در ماه‌های اولیه در هر هفته دو مرتبه حمام شوند و حمام کردن کمتر از این زمان موجب بروز عفونت در نوزادان و بیش از این تعداد منجر به افزایش استرس و خشکی پوست در آنان می‌شود.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =

محصولات مرتبط در فروشگاه

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم