Telegram support Whatsapp support
انگشتر

به دست کردن انگشتر با سنگ های گران بها، چه فواید و ثواب هایی دارد؟

خلاصه پرسش

به دست کردن انگشتر با سنگ های گران بها، چه .فواید و ثواب هایی دارد؟

پرسش

انگشترهای .مختلفی وجود دارد که علما می پوشند و به دست .می کنند. من احادیث متعددی درباره ی آنها خوانده .ام اما می خواهم درباره ی همه آنها مطالبی به .دست آورم. آیا احادیث یا آیات قرآن نسبت به .پوشیدن این انگشترهای مختلف تأکید می ورزند و از آنها .حمایت می کنند.لطفاً لیستی از سنگ ها یا .جواهر و سنگ های گران بها با احادیث مرتبط (.که پیرامون آنها صحبت می کند) و فوائد و .منافع هر یک را، ارائه نمایید.

انگشتر

پاسخ .اجمالی

استفاده از انگشتر عقیق، فیروزه، یاقوت .و… در صورتى که حلقه ی آن طلا نباشد .براى مردان جایز و به حسب روایاتى که داریم ثواب .نیز دارد و علاوه باعث زیاد شدن ثواب و فضیلت .نماز نیز مى‏شود.

 

پاسخ .تفصیلی

ثواب انگشتر عقیق به دست کردن‏

.

از امام رضا علیه السّلام نقل شده است .که امام صادق علیه السّلام فرمود: کسى که انگشترى .به دست خود کند که نگین آن عقیق باشد، .(به برکت آن) تنگدست‏ نخواهد شد، .و حاجت هایش برآورده نمى‏شود مگر به بهترین .صورت.

 

در حدیث دیگرى از امام .صادق علیه السّلام روایت شده است: عقیق ایمنى است .در سفر.

 

امام صادق علیه السّلام.، و آن حضرت از پدران بزرگوارش علیهم السّلام از .امیر مؤمنان على علیه السّلام نقل کرده است که فرمود.: انگشترى عقیق به دست کنید که خدا شما را .برکت دهد، و از بلا در امان باشید..

 

و در حدیث دیگرى امام محمّد باقر .علیه السّلام فرموده است: کسى که انگشترى عقیق در .دست کند،- تا زمانى که آن را در دست .داشته باشد- همواره نیکى مى‏بیند، و .پیوسته نگهبانى از جانب خداوند او را محافظت مى‏.کند.

 

از امام صادق علیه السّلام.، و آن حضرت از پدرش از جدّ بزرگوارش علیهما .السّلام نقل کرده است که فرمود: کسى که بر .خاتم عقیق انگشترى خود این نقش را حک کند: .«محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» خداوند .او را از مرگ بد در امان مى‏دارد .و نمى‏میرد مگر بر فطرت.

.

از امام صادق علیه السّلام روایت شده است که .فرمود: هیچ دستى که به درگاه خداوند دراز مى.‏شود محبوبتر از دستى که بر آن انگشترى عقیق .باشد، نیست.

 

امام رضا علیه .السّلام از حضرت موسى بن جعفر، از پدران بزرگوارش .علیهم السّلام از حسین بن على علیه السّلام روایت کرده .است که فرمود: هنگامى که خداوند، موسى بن .عمران را آفرید و در طور سینا با او سخن .گفت، بر زمین نظرى افکند و از نور روى .خود، عقیق را آفرید، آنگاه فرمود: بحقّ .خودم بر خود لازم کردم که کسى را که (.انگشترى) عقیق دست کند، به آتش عذاب نکنم.، به شرط آنکه على علیه السّلام را دوست داشته .باشد.

ثواب انگشتر فیروزه به دست کردن‏.

عبد المؤمن انصارى مى‏گوید: از امام .صادق علیه السّلام شنیدم که مى‏فرمود: دستى .که در آن انگشترى فیروزه باشد، فقیر نمى‏.شود.

ثواب انگشتر جزع یمانى به دست کردن.‏

محمد بن الحسین از پدرش، و آن .حضرت از پدر بزرگوارش نقل کرده است که امیر مؤمنان .على علیه السّلام فرمود: انگشتر جزع یمانى را در .دست خود کنید که شرّ شیطان هاى نافرمان را از .شما دور مى‏سازد.

ثواب انگشتر زمرّد .به دست کردن‏

احمد بن محمد بن نصر .که برخى از کارهاى حضرت موسى بن جعفر علیه السّلام .را انجام مى‏داد، نقل کرده است که .روزى حضرت در حالى که از کتابى مى‏خواند .به من فرمود- و من مى‏نوشتم-: .انگشتر زمرّد در دست کردن مایه گشایش است که هیچ .سختى و دشوارى را بدنبال ندارد.

ثواب انگشتر .یاقوت به دست کردن‏

حسین بن خالد از .امام رضا علیه السّلام روایت کرده است که امام صادق .علیه السّلام فرمود: انگشتر یاقوت در دست کنید زیرا .که تنگدستى را از بین مى‏برد.

.ثواب انگشتر بلور به دست کردن‏

علىّ بن .محمد (ابن وهبه عبدسى، که عبدس یکى از .دهستانهاى واسط است) از امام صادق علیه السّلام روایت .کرده است که فرمود: بلور، نگین نیکویى است..

 

در پایان ذکر دو نکته ضروری .است:

 

  1. باید توجه داشت .که پوشیدن زیور آلات طلا و از جمله انگشتر طلا .برای مردان حرام می باشد.

 

۲٫٫ خاصیت ها و ویژگی هایی که برای انواع سنگ .های معدنی بیان شده بمعنای حتمیت، لزوم و به .تعبیر دقیقتر به نحو علیت تامه نیست بلکه به صورت .شأنی و اقتضایی یعنی شایستگی در صورت وجود شرایط دیگر.، است.

 

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =

محصولات مرتبط در فروشگاه