call support Telegram support Whatsapp support
شهاب سنگ چیست ؟

شهاب سنگ چیست ؟

شهاب سنگ چیست ؟

شهاب سنگ یک سنگ آسمانی است که به زمین افتاده است . در واقع همه اجرام در حال حرکت در فضا که به زمین می افتند، شهاب سنگ نامیده می شوند . دست کم هر سال ۱۰۰ شهاب سنگ با زمین برخورد می کنند . بیشتر این شهاب سنگ ها بسیار ریزند . آنها به قدری کوچکند که مقاومت هوا می تواند سرعتشان را آنقدر آهسته کند که براثر اصطکاک با جو نسوزند و به آرامی به زمین بیفتند .

سه نوع شهاب سنگ وجود دارد . سنگی، آهنی و سنگی – آهنی . شهاب سنگ های سنگی از مواد معدنی سیلیکون و اکسیژن غنی هستند . مقادیر کمتری از آهن، منیزیوم و عناصر دیگر هم در آنها وجود دارد. بخشی از شهاب سنگ های سنگی، تکه هایی از همان موادی که سیاره ها را تشکیل داده اند را در خود دارند . گروه دیگری از شهاب سنگ های سنگی زمانی بخشی از بدنه والدشان بوده اند . به عنوان مثال بخشی از یک سیارک بوده اند .

شهاب سنگ های آهنی بیشتر از آهن و نیکل تشکیل شده اند .

شهاب سنگ های سنگی – آهنی به مقدار تقریبا مساوی سنگ بر پایه سیلیکون و فلز آهن – نیکل دارند .

شهاب سنگ چیست ؟

ترکیب مواد شهاب سنگ ها، کلیدهایی را درباره منشأ آنها به دست می دهد . منشأ آنها ممکن است سیارک ها باشند . بعضی از مواد شهاب سنگ ها شبیه به ترکیبات زمین و ماه یا برخی حدس می زنند که شبیه به مریخ است و ترکیب بعضی ها هم کاملا با ترکیبات اینها متفاوتند . بعضی ها هم ترکیبی مثل ستاره های دنباله دار دارند .

اندازه شهاب سنگ ها بسیار متفاوت است . بیشتر آنها نسبتا کوچک هستند . بزرگ ترین شهاب سنگی که تاکنون پیدا شده وزنش حدود ۶۰ تن است . این شهاب سنگ آهنی در مزرعه ای در کشور آفریقایی نامیبیا به زمین افتاده است . با این که زمان زیادی از افتادن آن می گذرد هنوز چاله ای که تشکیل داده سر جای خودش باقی است . اجسام خیلی بزرگتری مثل سیارک ها و ستاره های دنباله دار هم می توانند به زمین برخورد کنند و به این ترتیب به شهاب سنگ تبدیل شوند .

شهاب سنگ ها از یک سقوط آتشین از میان جو زمین جان سالم به در برده اند و مقدار زیادی از جرمشان را در این فرایند از دست داده اند . بیشتر شهاب سنگ های در حال حرکت در فضا پس از برخورد به جو زمین می سوزند و از آنها تنها ذراتی از گرد و غبار باقی می ماند . هر روز حدود ۳۰۰۰ تن گرد و غبار شهاب سنگی به زمین می ریزد .

شهاب سنگ ها به خاطر این به سطح زمین می رسند که اندازه آنها برای سفر از میان جو مناسب است . اگر آنها خیلی کوچک بودند، در جو متلاشی و تکه تکه می شدند . اگر خیلی بزرگ بودند ممکن بود قبل از رسیدن به سطح زمین منفجر شوند . یک چنین شیئی در سال ۱۹۰۸ در حدود ده کیلومتری بالای رودخانه تونگوسکا در سیبری منفجر شد و در منطقه ای به وسعت ۲۳ کیلومتر رها شد و درختان را دود زده کرد و به طور سطحی سوزاند .

شهاب سنگ چیست ؟

چگونگی تشخیص انواع شهاب سنگ ها

۱٫ آهنی ها : تشخیص این گونه بسیار آسان است ، آهنی ها در هنگام کشف معمولا ظاهری قهوه ای رنگ براق دارند که ناشی از گداختن فلز درگرمای ناشی از اصطکاک جسم با جو زمین و هوازدگی طبیعی است . روش کار بدین صورت است که قطعه ای از شهاب سنگ را برش داده و سطح بریده شده را صیقل دهید و آن را با اسید بشویید تا اشکال ویژه ویدمنستاتن ظاهر شوند .

۲٫ آهنی – سنگی ها : می توان از روش ترکیبی آهنی ها و سنگی ها استفاده کرد، زیرا این دسته واقعا مخلوطی ۵۰ – ۵۰ از مواد فلزی و سنگی است .

۳٫ سنگی ها : روش معمول برای تشخیص بدین شرح است : نخست برای اطمینان از منشأ فضایی آن ، تکه ای کوچک از آن را برداشته و پودر کنید، اگر در پودر حاصل مواد فلزی به ویژه نیکل موجود بود می توان گفت که منشأ فضایی دارد، سپس برشی از آن را برای یافتن نشانه هایی از کندرول ها در زیر میکروسکوپ بررسی کنید .

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (12 امتیاز, میانگین: 3٫67 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

محصولات مرتبط در فروشگاه