Telegram support Whatsapp support

فیروزه چیست ؟

فیروزه

فیروزه
خواص کانی شناسی
در سیستم تریکلینیک متبلور می شود . شکل ظاهری آن به صورت توده ای کوچک، گرد، کلیوی شکل، پوششی و قلوه ای شکل می باشد . رخ مشخصی نداشته و اثر خاکه آن بر روی جسم سخت، سفید و گاهی سبز کمرنگ است .
معدن فیروزه نیشابور
انواع فیروزه های موجود در معدن را از نظر معدنی به دو دسته خاکی و سنگی تقسیم می کنند . فیروزه خاکی فاقد سنگ مادر بوده و به علت رنگ بهتر و عدم تغییر آن دارای مرغوبیت بالاتری است . از دیگر انواع فیروزه می توان به فیروزه عجمی که به صورت گرد و نسبتا درشت و دارای مقادیر کمی سنگ است و یا فیروزه شجری که از تجمع چند دانه فیروزه در کنار هم در یک قطعه سنگ بوجود می آید و یا چغاله که دارای رنگ خیلی روشن و نیز توفال که به رنگ سبز می باشد اشاره کرد . کانی کمیاب و ارزشمند آبی نزدیک به سبز است که خواهان فراوانی دارد .
فیروزه در ایران
به سبب وجود این معدن در نیشابور، شهر فیروزه را به عنوان یکی از القاب نیشابور آورده‌اند .هرچند که شهرفیروزه نام دیگر شهر بزغان که یکی از شهرهای شهرستان نیشابور است می‌باشد . فیروزه یکی از ره‌ آوردهای نیشابور به شمار آمده و فروشگاه‌های فراوانی در بخش‌های سیاحتی شهر نیشابور و مشهد این فیروزه را به شکل‌های گوناگون عرضه می‌کنند . افزون بر آن‌ها رنگ فیروزه‌ای یک رنگ نمادین برای نیشابور تلقی شده‌است و در دهه ۱۳۷۷ هجری از سوی شهرداری تلاش‌هایی برای فیروزه‌ای کردن رنگ دیوارها و مغازه‌های خیابان‌های اصلی شهر نیز انجام گرفت .

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

محصولات مرتبط در فروشگاه