Telegram support Whatsapp support

مشکلات زنانه در ماه رمضان

روزه داری برای خانم ها

بسیاری از خانم‌ها دوست دارند با آگاهی کامل در ایام ماه مبارک رمضان روزه بگیرند و بدانند که آیا روزه‌داری منجر به تشدید یا ایجاد بیماری‌های زنانه می‌شود یا نه؟

اگر در مواردی باعث تشدید بیماری می‌شود چه کارهایی نباید بکنند؟

همان‌طور که خودتان هم می‌دانید بیماری‌هایی که در ایام روزه‌داری تشدید می‌شوند بیشتر مربوط به مشکلات کلیوی، سیستم داخلی بدن، تیروئید و. . . است. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید روزه‌داری ممکن است به ندرت باعث اختلال در نظم قاعدگی بشود.

به طور کلی در ماه مبارک رمضان برای بعضی از افراد دچار اختلالی در سیستم بدن می شود…

برای آگاهی از بیماری‌های زنانه‌ای که در ایام روزه داری تشدید می‌شوند سراغ دکتر الهام‌السادات هاشمیان، جراح و متخصص زنان رفتیم. او در این گفت‌وگو به شما می‌گوید چه بیماری‌ها و مشکلات زنانه‌ای در ایام روزه داری تشدید می‌شوند.

شایع‌ترین اختلالی که در ایام روزه‌داری به وجود می‌آید، چیست؟

شایع‌ترین اختلال در ایام ماه مبارک رمضان بی‌نظمی در قاعدگی است. روزه داری در برخی از خانم‌ها به دلیل ایجاد استرس و همچنین در افرادی که از نظر جسمی ضعیف هستند ممکن است باعث نامنظم شدن قاعدگی شود؛ بنابراین چون تخمدان‌ها از مغز دستور می‌گیرند، در نتیجه هر نوع استرسی می‌تواند منجر به بر هم خوردن سیکل‌های قاعدگی شود. موردی که بسیار شایع است دخالت‌هایی است که خود افراد انجام می‌دهند؛ برخی از خانم‌ها برای اینکه بتوانند تمام ۳۰ روز ماه مبارک رمضان را روزه بگیرند و در ایام روزه‌داری دچار قاعدگی نشوند بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌کنند. اگر مصرف این قرص‌ها با فاصله کمی بعد از شروع خونریزی قاعدگی شروع شود، در اغلب موارد موثر نیست و خانم‌ها در زمان غیر قاعدگی ممکن است لکه‌بینی داشته باشند. زمان مصرف درست این قرص‌ها، روز هفتم قاعدگی قبلی است.  مصرف این قرص‌ها برای کسانی که در گذشته تجربه مصرف ندارد توصیه نمی‌شود. این قرص‌ها در بدن افراد تاثیر متفاوتی می‌گذارند. برخی از خانم‌ها حتی در زمان مصرف قرص هم لکه‌بینی دارند؛ بنابراین ممکن است مصرف سرخود قرص مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای را ایجاد کند و وضعیت جسمی‌ خانم ها را به هم بریزد.

آیا برای خانم‌های یائسه اختلالی در روند روزه‌داری ایجاد می‌شود؟

خیر، به دلیل اینکه خانم‌های یائسه هورمون زنانه زیادی ندارند، پس اختلالی ایجاد نمی‌شود. همچنین تفاوتی در افزایش میزان عفونت در این ایام شاهد نیستیم. در مورد بیماری‌های زنانه دیگر هم خیلی ارتباطی با روزه‌داری مشاهده نمی‌شود. روزه‌داری در مورد بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند تیروئید و بیماری‌های قلبی مشکلات بیشتری را به همراه دارد.

 

به چه کسانی پیشنهاد می‌شود به منظور جلوگیری از  بیماری زنانه روزه نگیرند؟

نمی‌توان گفت قطعا به خاطر این ۳۰ روز در قاعدگی اختلال ایجاد شده است. پس نباید چنین توصیه‌ای به خانم‌ها کرد که روزه نگیرند. تنها پیشنهاد این است که اگر می‌خواهند در ماه رمضان دچار قاعدگی نشوند در مورد مصرف داروی ضدبارداری با یک پزشک متخصص زنان مشورت کنند و سرخود قرص مصرف نکنند.

 

به دلیل اینکه مدت زمانی طولانی گرسنه و تشنه هستیم آیا کم‌آبی و گرسنگی باعث ضعف بدن و افزایش عفونت‌های زنانه می‌شود؟

در ماه رمضان زمان گرسنگی آن قدر طولانی نیست و حداکثر یک ماه طول می‌کشد. این ۳۰ روز هم آن قدر ضعف شدیدی ایجاد نمی‌کند که منجر به افزایش عفونت شود. تنها سوء تغذیه درازمدت است که منجر به عفونت‌های دستگاه تناسلی می‌شود. در موارد قحطی و گرسنه ماندن‌های بسیار طولانی هم شاهد افزایش عفونت هستیم.

منبع:سیمرغ

جواهرات لوکس زنانه

انگشتر سیترین زنانه

انگشتر سیترین زنانه۱

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 13 =

محصولات مرتبط در فروشگاه