Telegram support Whatsapp support

معیارهای تعیین قیمت هر قیراط سنگ جواهر – قسمت سوم

معیارهای تعیین قیمت هر قیراط سنگ جواهر – قسمت سوم

gemstones1-106170249

۷٫ بهبود کیفی : TREATMENT

بهبودبخشی های کیفی گوهرها، از قبیل گرمادهی، پرکردن شکستگی، پرتوتابی و پخش کردن مواد دیگر (diffusion)، بطور قابل توجهی ظاهر بسیاری از گوهرها را بهبود می بخشند و این بهبودبخشی ها برای بسیاری از سنگ های درجه- تجاری (commercial-grade) متداول هستند.

یک سنگ بهبود بخشی شده همواره ارزان تر از سنگ مشابه بهبود بخشی نشده است. اما بیشتر سنگ هایی که بطور معمول بهبودبخشی می شوند – مثل یاقوت سرخ (ruby ) و یاقوت کبود (sapphire) – در حال حاضر به شکل بهبود بخشی نشده بسیار نادرند و درضمن سنگ های بهبودبخشی نشده، قیمت بازار را به میزانی بالا می برند که از دسترس اکثر مصرف کنندگان خارج است.

اگر ترجیح می دهید که یک سنگ بهبود بخشی نشده خریداری کنید، گزینه های بسیاری پیش روی شماست. تعدادی از گوهرهای محبوب، مانند تورمالین (tourmaline) ، اسپینل (spinel) ، آماتیس (amethyst ) و گارنت (garnet ) تقریبا هرگز بهبودبخشی نمی شوند.

۸٫ منشاء : ORIGIN

بطور قطع و یقین، یک گوهر طبیعی خوب، صرف نظر از کشور و منشأ آن، گوهری قابل قبول است. واقعیت بازار این است که گونه های مشخصی از سنگ های قیمتی از برخی مکان ها مانند برمه (Burma)، کشمیر(Kashmir)، سری لانکا (Sri Lanka ) و برزیل (Brazil )، قیمت بالاتری در بازار دارند. مشکل می توان گفت که آیا این قیمت بالاتر قابل توجیه است یا نه، به ویژه با حجم زیاد سنگ هایی که از آفریقا می آیند.

ارزش یابی سنگ های قیمتی

۹٫ مد:Fashion

برخی از سنگ های قیمتی مانند یاقوت کبود آبی (blue sapphire)، همیشه در بورس هستند. اما بعضی از گوهرها برای مدت کوتاهی مرسوم می شوند، و در نتیجه افزایش قیمت ها را در پی دارند. برای مثال یک زمان لابرادورایت آندزین (labradorite andesine) و زمانی دیاسپور (diaspore ) در کانون توجه هستند و گاهی علاقه مندی به سمت کوارتز شبکه ای حرکت می کند. بعضی از سنگهای بسیار خوب، مانند یاقوت سرخ طبیعی، در واقع قیمتی پایین تر از قیمت مورد انتظار دارند، زیرا عرضه محدود بدان معنی است که این سنگ ها به مقدار زیاد در بازار موجود نیستند.

۱۰٫ زنجیره تامین و عرضه:Supply Chain

تجارت گوهر یک شغل بوده و همه افراد موجود در زنجیره تامین-  از معدن تا جواهرفروش –  در تلاش هستند تا به نوبه خود سودی از این کسب و کار حاصل کنند. سنگ های قیمتی در راه خود از معدن به مصرف کننده بسیار دست به دست می شوند. هر چه تعداد کارگزاران و واسطه هایی که مسئولیت رسیدگی به محصول را دارند بیشتر شود، قیمت نهایی هم بالاتر خواهد بود. به همین دلیل گوهرهای مشابه ممکن است قیمتی تا حدود ۲۰۰% متفاوت از هم داشته باشند. این امر بستگی به مکان خریداری شده آنها دارد.

منبع: آرگو

برای مشاهده جدیدترین جواهرات اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پانزده =

محصولات مرتبط در فروشگاه