Telegram support Whatsapp support

راز و رنگ گوهر زیبای “لعل”

لعل طبیعی چیست؟

لعل: سنگ جواهری است که در دنیای جواهرات تجاری ، به اندازه یاقوت سرخ شناخته شده نیست، اما گوهری می باشد که تبدیل به یکی از سنگ های مورد علاقه گوهرشناسان، تاجران سنگ های قیمتی و گردآورندگان گوهر شده است.

 

باید بدانیم که چه چیزی گوهرشناسان را تا این حد به این سنگ علاقمند کرده است؟

red-spinel

اسپینل با رنگ زیبای سرخ…

اسپینل یک آلومینات منیزیم است که رنگ سرخ آن بخاطر وجود کروم و آهن می باشد. این سنگ بسیار سخت بوده (سختی ۸ در مقیاس موس) و بلوری مکعب شکل ، مانند یک الماس، را تشکیل می دهد.

اسپینل در بلورهای هشت وجهی پدید می آید، و فاقد هرگونه شکافی است (بر خلاف الماس). با توجه به پراکندگی بسیار عالی لعل ، گوهر اسپینل ممکن است رنگ آتشین زنده(vivid fire) داشته باشد، و شدت رنگ لعل تا حدی به خاطر این واقعیت است که لعل تک انکساری است. بیشتر سنگ های قیمتی انکسار مضاعف دارند؛ در واقع تنها الماس، لعل و گارنت تک انکسار (فقط یک ضریب شکست دارند) هستند.

اسپینل معمولا به عنوان یک ماده معدنی دگرگونی در سنگ آهک تشکیل می شود.  این سنگ جواهر را در چاله های شن و ماسه و به شکل سنگریزه نورد شده، کشف کردند.

استخراج اسپینل زیبا:

اسپینل امروزه در درجه اول در برمه (Burma)، سریلانکا (Sri Lanka)، تانزانیا(Tanzania) و تاجیکستان (Tajikistan) و اغلب به همراه کروندوم” corundum” (یاقوت -ruby – و یاقوت کبود “sapphire”) استخراج می شود.

سنگ های بزرگ بسیار کمیاب هستند؛ یک لعل برمه ای ۱۰ قیراطی، عملا وجود ندارد. بیشتر یاقوت های سرخ برمه ای، زیر ۲ قیراط هستند،

یاقوت های سرخی که از تانزانیا ریشه می گیرند معمولا بسیار بزرگ هستند.

pink-spinel

رنگ های لعل:

رنگ هایی که بیش از هر رنگ دیگری کلکسیونرها بدنبالش هستند قرمز، صورتی گرم، و نارنجی آتشین است.

هرگونه لعل (spinel) با وزن بالای ۲ قیراط کمیاب است. ارزشمندترین لعل به رنگ های قرمز یا قرمز-نارنجی است.

یکی از جاذبه های لعل این است که در طیف گسترده ای از رنگ های فوق العاده موجود است.

برای لعل سرخ، بهترین رنگ ها متمایل به یاقوت سرخ (ruby) هستند، یعنی یک قرمز غنی، شدید و شبیه به چراغ قرمز راهنمائی و رانندگی.

با این حال، لعل کمی بیشتر از یاقوت سرخ به قرمز آجری متمایل است (ارغوانی). مانند تمام سنگ های قیمتی، لعلی که بیش از سایرین خواهان دارد نوع پر رنگ آن است که در عین حال نه بیش از حد روشن و نه بیش از حد تیره باشد.

هرچه رنگ این سنگ به سمت صورتی های روشن یا قرمزهای گارنتی کمرنگ شود، ارزش لعل سرخ کاهش می یابد.

رنگ های دیگر لعل:

لعل به رنگ آبی سیر –که بنام آبی کبالت (cobalt blue) شناخته شده، نیز یافت می شود. همچنین دیگر رنگ های این سنگ قیمتی صورتی، بنفش، سبز -آبی، نقره ای، سرخ، برنز و نارنجی است. در عین حال یک گونه لعل مشکی هم در تایلند و استرالیا وجود دارد.

لعل آبی

راز لعل:

راز بزرگ لعل چیست؟ پاسخ این است که لعل از بسیاری جهات برابر با یاقوت سرخ (ruby ) و یاقوت کبود (sapphire) است.

با این تفاوت که یاقوت سرخ کمی سخت تر از لعل بوده (سختی ۹ در برابر سختی ۸ لعل) و لعل نیز نسبت به یاقوت سرخ حاوی ادخال های کمتری داشته و حرارت و درخشش بیشتری دارد.

لعل هرگز حرارت دهی یا بهبودبخشی نمی شود؛ در واقع، هیچ بهبود بخشی شناخته شده ای برای بهبود رنگ یا شفافیت لعل وجود ندارد.

این روزها تقریبا هر یاقوت سرخ مقرون به صرفه ای به نحوی بهبود بخشی شده است.

از آنجایی که لعل تک انکساری است و یاقوت سرخ انکسار مضاعف دارد، رنگ اولیه در لعل سرخ، خالص تر و شدید تر از قرمزهای موجود در بسیاری از یاقوت های سرخ بنظر می رسد. اما لعل به طور معمول ۲۰ الی ۵۰ درصد  قیمت یاقوت سرخ است و همین موضوع باعث می شود که لعل گوهر فوق العاده باارزشی در بازار است که در آن قیمت بطور سالانه در حال افزایش است، شود.

عرضه این گوهر زیبا بسیار محدود می باشد و صنعت طلا و جواهر به همین منظور نمی تواند بازار عرضه مناسب داشته باشد، به همین سبب لعل کمتر شناخته شده است و از ارزش زیادی برخوردار نیست. بنابراین لعل همچنان به طور عمده جزء سنگ های کلکسیونرها می باشد.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

محصولات مرتبط در فروشگاه