Telegram support Whatsapp support

تاریخچه انگشتر و حلقه ازدواج

تاریخچه انگشتر و حلقه ازدواج

انگشتر عروسی یا حلقه نامزدی و کاربرد آن در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارد که در طول قرن ها دستخوش تغییرات گسترده ای شده است. مثلا پیش از قرن بیستم در آمریکا فقط زنان انگشتر به دست می کردند اما از قرن بیستم زن و شوهر هر دو مشتری حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شدند. تاریخچه حلقه نامزدی به قرن ها پیش باز می گردد که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت و چگونگی شکل گیری این رسم و آداب آن را در تاریخچه حلقه ازدواج بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه انگشتر و حلقه ازدواج

منشا
باور بر این است که اولین نمونه های حلقه ازدواج در مصر باستان و به ۶۰۰۰ سال پیش باز می گردد، حلقه هایی از جنس طلا و نقره که بین زوج ها رد و بدل می شده است. آن ها فرم گرد را انتخاب کردند چون نماد ابدیت بود و عشق پایدار بین زن و مرد را نشان می داد. آن ها حلقه را در دست چپ و در انگشت چهارم می کردند چون معتقد بودند در این انگشت رگی وجود دارد که مستقیما به قلب متصل است. پس از مصر رسم حلقه ازدواج به تدریج در شرق و سپس غرب توسعه یافت.

تنوع انگشترها
در هر دورانی مدل های مختلفی از حلقه های نامزدی رواج داشته است مثلا در دوران بیزانس حلقه ها تصویر حضرت عیسی را داشتند. حلقه های پازلی نیز ابتدا در زمان خلفای بغداد مرسوم بودند و سپس به غرب راه یافتند، در طول قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی مردان اروپایی موظف بودند یک انگشتر نگین دار به همسر خود هدیه دهند. این انگشتر ها دو حلقه بودند که با هم چفت می شدند و در مراسم عروسی هر یک از زن و مرد یکی از آن را به دست می کردند و پس از عروسی زن هر دو را با هم به دست می کرد.

تاریخچه انگشتر و حلقه ازدواج

جنس و شکل انگشترها
در کشور های غربی جنس حلقه ها از طلای زرد یا سفید یا پلاتین و یا پالادیوم است که اخیرا حلقه هایی از جنس سیلیکون هم تولید شده اند. استفاده از فلزات گران به معنای ارزش و اهمیت ازدواج است. اخیرا حک کردن نام زوج ها روی حلقه نیز باب شده است. در بیشتر کشور ها مرسوم است که حلقه مرد ساده و بدون تزئین و حلقه زن دارای نگین باشد.

انگشتر الماس
اولین حلقه الماس شناخته شده که به عنوان حلقه نامزدی به کار رفته در قرن پانزدهم میلادی توسط شاهزاده اتریش به ماری بورگوندی داده شد که اول نام وی با قطعات الماس روی حلقه کار شده بود. پس از آن حلقه های الماس بین زوج ها باب شد و هر چه الماس بزرگتر بود نشان دهنده منزلت بالا تر خانواده داماد بود. با کشف معادن الماس در کشورهای مستعمره آفریقایی در قرن نوزدهم استفاده از الماس در حلقه ها شایع شد.

تاریخچه انگشتر و حلقه ازدواج

منبع: چی بپوشم

برای مشاهده جدیدترین جواهرات اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (هنوز امتیازی ثبت نشده)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =

محصولات مرتبط در فروشگاه