Telegram support Whatsapp support
خواص سنگ فیروزه

خواص سنگ فیروزه (turquoise)

در علم سنگ درمانی فیروزه از جایگاه خاصی برخوردار است , خواص بیشمار این سنگ فیروزه را در سنگ درمانی حائز اهمیت کرده است , مهمترین خاصیت آن دفع چشم زخم و چشم نظر و دور کردن بلایا و حوادث می باشد .

خواص سنگ فیروزه (turquoise)

افراد بیشماری بعد از استفاده از این سنگ با ارزش تجربیات خویش را بیان کرده اند و توضیح دادند چگونه این سنگ بلایای مختلف را از آنان دور کرده است . برای شناخت بهتر و کامل تر این سنگ بیشتر در مورد فیروزه بدانیم :

خواص سنگ فیروزه (turquoise)

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای چهارم و پنجم و ششم:

فیروزه یکی از اولین سنگهایی است که به دلیل رنگش استخراج شد. رنگ آن بسته به میزان آهن ، مس ، آلومینیوم و اسید فلوئوریدریک موجود در ترکیب، از آبی آسمانی تا سبز متغیر است. محلول فیروزه در بین سنگ ها بوجود آمده و در حفره ی بین سنگ ها رسوب کرده و فیروزه تشکیل می شود .

اگر آهن در ساختمان فیروزه دخالت کند،فیروزه سبز می شود .

فیروزه سنگی بسیار پیچیده و وسواسی است چرا که برای تشکیل آن باید نوع مناسب مواد معدنی در مکانی مناسب به مدتی بسیار بسیار طولانی (میلیونها سال) بماند .

نام دیگر فیروزه تورکویز (turquois) هست.

فیروزه در واقع آلومینیوم فسفات آبدار مس است.

فیروزه به دو نوع تقسیم می شود، عجمی : صاف و بدون رگه – شجری : نقش و نگار دار

درجه سختی فیروزه ۶ است و ساختار کریستالی سه شیب دارد .

مس عامل اصلی شروع فرایند تشکیل فیروزه است. فعل و انفعالات گرمایی ناشی از ماگماهای داغ آتشفشانی هنگام حرکت به سطح زمین، فلدسپاتهای مجاور آنها را تجزیه کرده و آلومینیوم آزاد می کند، اسید فسفریکی که از آپاتیت ها (سنگهایی که معمولا نزدیک معادن مس یافت نمی شوند) می گذرد، فسفر مورد نیاز واکنش را فراهم می کند. سفره های آب زیرزمینی نیز بایستی به مدت میلیونها سال زیر سنگهای میزبان فیروزه باشند. درحین اینکه زمین جابجا شده، کوهها افراشته شدند و دریاها شکل گرفتند و ناپدید شدند، این مخازن مس، آلومینیوم و فسفر باید تحت فشار باقی می ماندند تا کاملا خشک شوند .

تقریبا تمامی فیروزه ها در نواحی آتشفشانی یافت می شوند و بهترین نوع این سنگ جواهر در نزدیکی سطح زمین قرار دارد . این سنگ باید کاملا خشک شود تا استحکام داشته باشد .

خواص سنگ فیروزه (turquoise)

سنگ فیروزه در سراسر دنیا یافت می شود و تاریخچه آن بعنوان سنگی معنوی به ۷۵۰۰ سال پیش باز می گردد. فیروزه ایرانی یکی از بهترین فیروزه های دنیاست و معادن فیروزه در ایران جزو اولین معادن این سنگ به شمار می رود تا جائیکه :

۱- بهترین فیروزه دنیا، فیروزه ی نیشابور است .

۲- معدن باغو دامغان

۳- کرمان

۴- معدن عبدالله گیوه که به قوچانی معروف است، بهترین معادن فیروزه دنیا هستند . چین، امریکای شمالی و جنوبی، عربستان صعودی و تبت نیز، دیگر منابع آن هستند. ویرجینیا معدن یکی از نادرترین انواع فیروزه است که کریستالهای منشوری شکل دارد .

فیروزه سنگ قدرت است، بعنوان ابزار مدیتیشن به پاکسازی ذهن شما کمک کرده و شما را پذیرای همه چیزهای موجود در کائنات می کند.

بومیان امریکا معتقد بودند این سنگ، شخص سوار بر اسب را محافظت می کند و بطور کلی از چشم بد محفوظ می دارد. آن را ” سنگ آسمان ” یا ” سنگ بهشت ” می نامیدند و معتقد بودند این سنگ پلی معنوی بین دنیاهای مادی و غیر مادی می سازد و توانایی روان بینی قدرتمندی به دارنده اش می دهد.

در عربی به فیروزه ظفر می گویند.

فیروزه سمبل بخشندگی، خلوص و مهر و علاقه است، دوستی را حفظ می کند و در گذر زمان دشمن را به دوست تبدیل می کند.

مهم ترین خاصیت فیروزه دفع چشم زخم و چشم نظر است.

در گذشته معتقد بودند که فیروزه فقط در صورتی که هدیه گرفته شود، خوش شانسی می آورد؛ این موضوع چندان قابل قبول نیست و باید انرژی درونی هر سنگ جداگانه در نظر گرفته شود.

فیروزه یکی از ابزار پزشکی در قرن پانزدهم بود و بعنوان پادزهری در برابر انواع سموم به شمار می رفت .

فیروزه همچنین در درمان سردرد مؤثر است و باعث تقویت تمامی بدن و ترمیم بافتها می شود.

فیروزه به خاطر قدرت دفعش معروف است و وقتی روی بخشی از بدن که دچار بیماری است قرار داده شود، بیماری به درون سنگ کشیده شده و از بدن خارج می شود.

فیروزه از دسته سنگ های مذهبی هست که استفاده از آن توسط ائمه اطهار توصیه شده است .

امام صادق (ع) فرمودند: خداوند می فرمایند همانا من خجالت می کشم از بنده ای که دست هایش را به سوی من دراز کرده در حالیکه انگشتری با نگین فیروزه دارد اینکه دعایش را اجابت نکنم.

خواص سنگ فیروزه (turquoise) :

فیروزه برای بدست آوردن ثروت استفاده می شود، اگر به عنوان هدیه به شخصی داده شود، برای دریافت کننده ثروت و خوشبختی به همراه دارد .

خواص سنگ فیروزه (turquoise)

فیروزه زندگی زناشویی را هماهنگ می کند .

فیروزه با نمک از انرژی های مخفی تخلیه شده و شارژ میشود .

برای رفع افسردگی و خستگی

کارایی سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد .

کمک به ترمیم بافتها

دارای اثرات ضد التهابی و زدودن سموم

چنان چه فیروزه را روی گلو قرار دهند گلو درد را درمان می کند و برای درمان بیماری های تنفسی و ریوی موثر است .

تقویت چشم ها و درمان آب مروارید

کمک به درمان روماتیسم، نقرس، مشکلات معده، و بیماری های ویروسی

خوف و وحشت و دشمنان را از آدمی دور می کند .

برای دور کردن انرژی های منفی بسیار توصیه می شود .

پاکسازی ذهن

نماد سخاوت ، صداقت ، و محبت

در جادوها و طلسمات عشق و محبت استفاده می شود .

برای زنان باردار همراه داشتن فیروزه بسیار توصیه می شود .

حرز عظیمی در برابر حوادث و بلایا

آرامش بخش است .

جهت گشایش امور و رفع مشکلات بسیار کاربرد دارد .

تشخیص فیروزه اصل

تشخیص فیروزه کار بسیار سختی حتی برای افراد حرفه ای است می باشد . متاسفانه دربرخی موارد در بازار فیروزه کرمان یا دامغان را به جای فیروزه نیشابوری با قیمت گزاف می فروشند. پس هنگام خرید فیروزه حتما از فروشنده شناسنامه اصلی بودن سنگ و نیشابوری بودن درخواست کنید.

درنهایت چطور فیروزه اصل را بشناسیم ؛ باید بگوییم که رنگ سنگ فیروزه اصل به دلیل وجود مس در آن به رنگ آبی، کروم یا وانادیوم به رنگ سبز و آهن در آن به رنگ زرد، در دامنه ای از آبی کم رنگ تا آبی مایل به سبز و همچنین تا سبز مایل به زرد قرار می گیرد. رنگ فیروزه اصل معمولا کمی مات است.

فیروزه های نیشابور ماتریس ندارند و رنگ آنها آبی یکدست است. فیروزۀ مرغوب رنگ آبی آسمانی دارد . سنگ فیروزه اصل نیشابوردارای نقاط و رگه های سیاهی در پشت نگین است .

برای تشخیص فیروز اصل از نوع تقلبی آن سنگ خریداری شده را مدت زمان کوتاهی در مقابل آفتاب قرار دهید. اگر رنگ آن اندکی تغییر کرد، این نشان دهنده تقلبی بودن رنگ سنگ فیروزه است.

سنگ فیروزه قلابی از پلاستیک های فشرده تشکیل شده که به آن رنگ آبی زده اند. برای تشخیص فیروزه اصل، یک سوزن را روی فیروزه بکشید. اگر خطی عمیق روی فیروزه افتاد؛ فیروزه شما قلابی است. سنگ فیروزه اصل نه تنها دچار خط نمیشود، با استفاده از آن میتوان روی شیشه خراش ایجاد کرد.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (2 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

محصولات مرتبط در فروشگاه