Telegram support Whatsapp support

واژگان تخصصی جواهرات جواهری بینا

واژگان تخصصی جواهرات در این مطلب با واژگان تخصصی جواهرات و دانشنامه آن آشنا خواهید شد.

سیاه شدن نقره (اکسیداسیون)

واژگان تخصصی جواهرات

نقره فلزی است ضد باکتری و میکروب که در مجاورت هوا کمی اکسید می شود و لکه دار می شود که البته لکه به آسانی با استفاده کردن مداوم و لمس کردن قابل پاک شدن است. این موارد جزء عیوب نقره محسوب نمی شود.

گاهی سموم بدن هم باعث سیاه شدن زیورآلات نقره می شود که با شستشو با مایع ظرف شویی و اسفنج بر طرف می شود و دوباره جلوه و زیبایی خود را به دست می آورند.

به همین دلیل در زمان قدیم به علت وجود بیماری های زیاد، اشراف جهت دفع سموم و میکروب غذای خود را در ظروف نقره میل می کردند.

به طور مثال در تصویر فوق کمی لکه مشاهده می شود که با استفاده کردن از آن، لکه ها بر طرف می شوند.

 

عیار

واژگان تخصصی جواهرات

میزان خلوص طلا و یا نقره ای که در زیورآلات و ظروف استفاده می شود.

 • عیار استاندارد جهانی زیورآلات نقره ۹۲۵ عیار می باشد.
 • عیار استاندارد ظروف در ایران عمدتا ۸۴۰ عیار می باشد.
 • عیار استاندارد بعضی از انگشترهای دست ساز ۹۵۰ عیار می باشد.
 • عیار شمش یا ساچمه نقره که برای ذوب و ساخت نقره جات کاربرد دارد ۹۹۹ عیار می باشد.

مارکازیت

واژگان تخصصی جواهرات

یک نوع سبک ساخت جواهرات می باشد که از نگین های حدید در آن استفاده می شود.

جواهراتی که با این سبک کار ساخته می شوند شفاف و خوشرنگ هستند.

جواهرات در این سبک کاری بدون نیاز به آب طلا هستند.

این نوع سبک کار الگویی از صنایع دستی محسوب می شود و اکثرا همراه تمامی سنگ های اصلی این سبک، از سنگ حدید(Hematit) نیز استفاده می شود، که زیبایی خاصی به زیورآلات می دهد .

از دیگر مشخصات آن نوع سبک کار است که با جلا دادن ساده، به راحتی براق می شود.

تعمیرات و امکان ایجاد تغییرات در ساخت و طراحی اولیه

این نوع سبک کار بسیار مقاوم، وزن آن ها نیز اکثرا متوسط رو به سنگین می باشد که نوعی پس انداز محسوب می شود.

قلم زنی

واژگان تخصصی جواهرات

قلم زنی به معنای کندن نقش و طرح های خاص بر روی رکاب انگشتر یا زیورآلات دیگر است.

در این هنر ، طرح را بصورت برجسته و یا فرورفته کنده کاری می کنند که نیازمند دقت ، حوصله ، تمرکز و استعداد خاصی است.

انجام این مهم فقط از اساتید متبهر و شهره امکان پذیر است و در این رسته به عنوان نوعی برند و ویژگی خاص مطرح می شوند.

در حال حاضر انگشترهای قلم زنی ، بسیار کمیاب و خاص بوده و با توجه به زحمت ، تلاش و زمان زیادی که برای ساخت آنها صرف می شود ، از قیمت نسبتا بالایی برخوردار هستند.

انگشترهای قلم زنی ، طرحی خاص و جذاب بوده و بصورت فوق العاده محدود و تک عرضه می شوند.

سیاه قلم

واژگان تخصصی جواهرات

در این روش رنگ مشکی (نوعی رزین خاص) را تهیه نموده و آن را بر روی رکاب جواهرات طرح می زنند. از این روش معمولا به منظور واضح تر شدن طراحی و افزایش جلوه فریم (رکاب) جواهرات استفاده می شود. استفاده از روش سیاه قلم هزینه خاصی ندارد و فقط نیاز به مهارت دارد.

 

صفوی

واژگان تخصصی جواهرات

انگشترها به سبک و طرح های مختلفی ساخته می شوند. رایج ترین این طرح ها به صورتی است که نگین انگشتری به صورت موازی انگشت قرار می گیرد.

این سبک بعد از فتح هندوستان توسط نادرشاه در ایران باب گردید، اما در زمان شاهان صفوی طرح های جدیدی از این سبک انگشترها در ایران تولید شدند.

در این سبک طراحی، نگین به شکل مستطیل یا بیضی، به صورت + بر روی انگشت قرار می گیرد. این سبک طراحی که زیبایی خاصی را دارد به نام دوران صفوی، طرح صفوی نام گذاری کرده اند.

 

اتمی/سنتاتیک

واژگان تخصصی جواهراتواژگان تخصصی جواهرات

استفاده از نگین های اتمی در صنعت جواهرسازی بسیار معمول و رایج است. از این نگین ها به منظور افزایش زیبایی و جذابیت جواهرات استفاده می شود.

تنها نکته بسیار مهم اینست که نگین های اتمی، از جنس سنگ نبوده و هیچ کدام از خواص سنگ های معدنی را ندارند. نگین های اتمی از زیبایی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند به حالتی که تشخیص نگین های اتمی از سنگ های اصیل و معدنی بسیار ساده و آسان است چون کاملا جلوه ی شیشه ای و صاف، بدون هیچ رگه ای، دارند.

 

 رکاب های دست ساز

واژگان تخصصی جواهرات

رکاب های دست ساز، هنر دست و نتیجه سال ها تجربه اساتید و هنرمندان ایرانی هستند. معمولا رکاب های دست ساز را برای نگین هایی که ارزش مالی بالاتری دارند استفاده می کنند. قیمت تمام شده رکاب های دست ساز، با توجه به طرح و نقش آن متفاوت بوده و در حالت کلی از ارزش بالایی برخوردار هستند. البته کیفیت رکاب های دست ساز نیز به مراتب از بعضی رکاب های ماشینی (ریختنی) بالاتر بوده و در زمره صنایع دستی قرار می گیرند.

در صنعت جواهر سازی ار انگشترهایی که دارای رکاب دست ساز هستند، از وجهه و اعتبار بالایی برخوردار بوده و به عنوان هنر دست اساتید و هنرمندان ایران زمین، دارای ارزش و احترام خاصی هستند.

عقیق یمنی

واژگان تخصصی جواهرات

معادن عقیق یمنی از قدیمی ترین و با کیفیت ترین معادن عقیق شناسایی شده در سراسر جهان محسوب می شود. کیفیت سنگ های عقیقی که از معادن یمن استخراج می شوند، به مراتب از دیگر معادن بیشتر بوده و به همین دلیل از قیمت نسبتا بالاتری برخوردار هستند.

نگین های عقیق یمنی خوش رنگ و یکدست، کمیاب بوده و علاقه مندان به سنگ های قیمتی و کلکسیونرها از بین انواع سنگ عقیق، معمولا سنگ عقیق یمنی را انتخاب می کنند. هر چند که عقیق شجری و عقیق خراسانی نیز جایگاه خاص خود را دارند.

عقیق یمنی را با عناوینی همچون یمن، یمانی و … نیز می شناسند.

فیروزه نیشابوری

واژگان تخصصی جواهرات

فیروزه عجمی

واژگان تخصصی جواهرات

فیروزه شجری

معدن فیروزه نیشابوری از قدیمی ترین معادن فیروزه در جهان است، کیفیت و اصالت سنگ های استخراج شده از آن به مراتب از دیگر معادن بالاتر بوده و به علت کمیاب شدن سنگ فیروزه نیشابوری مرغوب، خوش رنگ و یکدست، قیمت نگین های فیروزه نیشابوری نسبتا بالاست. فیروزه ها به دو دسته عجمی و شجری تقسیم بندی می شوند.

هفت جلاله

واژگان تخصصی جواهراتحکاکی ذکر هفت جلاله بر روی سنگ حدید صینی صورت گرفته و باید با رعایت آداب انجام شود.

مردی به امام صادق(ع)عرض کرد: مولای من! من از حاکم سرزمین جزیره در هراسم و می ترسم از این که او مرا به دشمنانم معرفی کند و به آن ها تحویلم دهد. امام صادق (ع) فرمود: انگشتری تهیه کن که نگین آن حدید صینی باشد و بر روی آن سه جمله در سه سطر بنویس:

»اعوذ بجلال الله«

»اعوذ بکلمات الله«

»اعوذ برسول الله«

و  بر پشت نگین، دو جمله در دو سطر بنویس:

»امنت بالله و کتبه«

»انی واثق بالله و رسله«

و بعد دور نگین بنویس:

»اشهد ان لا اله الا الله مخلصا«

و این انگشتری را در این موارد درست کن:
۱- زمانی  که از اذیت و آزار یکی از مردم هراس پیدا کردی و یا جانت از شر دشمنان در خطر بود، پس ترس تو از او از بین خواهد رفت و جانت در امان می ماند( و گزندی از او به تو نمی رسد)

۲- در جایی که در امور و نیازهایت با مشکل و سختی مواجه شدی، پس به خواست خدا بر تو  آسان خواهد شد.
۳- هم چنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود

هم چنین برطرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آن را از بین می برد.

بعد حضرت فرمود این انگشتری را از نجاست و بوی گند و بد حفظ کن و آن را داخل حمام و دست شویی مبر! پس هر کس بر جان خودش ایمن نیست و از هلاکت می ترسد از این انگشتری استفاده کند و آن را از دشمنانت بپوشان تا مبادا از آن استفاده  کنند. و آن را به کسی نده مگر آن که او هم از شیعیان باشد و به او مطمئن باشی.

لازم به ذکر است که محصولات با دعای هفت جلاله در سایت جواهری بینا با رعایت کامل آداب حکاکی شده اند.

 

برجسته کاری (کامئو)

 

سنگ های برجسته کاری شده یا «کامئو» به نوعی از سنگ های قیمتی یا نیمه قیمتی گفته می شود که در آن طراحی ها به شکلی برجسته به چشم می خورد.

نباید این سنگ ها با سنگ های حکاکی شده (انگریو) که در آن ها داخل سنگ حکاکی می شود اشتباه گرفته شود. هر دوی این تکنیک ها تقریبا تشابهاتی دارند، ولی تفاوت در این است که در حکاکی، داخل سنگ خالی می شود، ولی در برجسته کاری سنگ به نحوی حکاکی (تراشیده) می شود که برجستگی داشته باشد.
حکاکی استفاده های مختلفی مانند استفاده در مهر دارد در حالی که تکنیک کامئو جنبه ی زینتی دارد. قدمت حکاکی به دوره ی سامری ها در بین النهرین و حتی پیش تر از آن می رسد و این در حالی است که تاریخ برجسته کاری به دوره ی هلنی باز می گردد.

 

شمایل

 

عبارت ” شمایل نگاری ” از واژه  یونانی Eikovoypa گرفته شده است.

در این هنر نقش ها و یا سمبل هایی بر گرفته شده از فرهنگ، آداب و رسوم یا آیین های مذهبی بر روی نگین، سنگ، کاغذ و سایر اشیاء حکاکی، کنده کاری یا قلم زنی می شود.

هنر شمایل نگاری برای اولین بار توسط مسیحیان استفاده شد و در آن به طبیعت گرایی و چهره پردازی مریم عذرا و عیسی مسیح می پرداختند.

به تدریج این هنر در میان مسلمان رواج پیدا کرد، شمایل نگاری در میان مسلمانان به ویژه شیعیان، بازنمایی از چهره معصومین وائمه اطهار می باشد.

از این هنر در فرهنگ ایرانی برای نمایش نماد های ملی و بومی نظیر تصویر کوروش کبیر، داریوش کبیر، نماد فروهر و … نیز استفاده می شود.

 

حکاکی آینه ای

واژگان تخصصی جواهرات

حکاکی بر روی سنگ های قیمتی به شیوه ها و خط های مختلفی صورت می پذیرد.

یکی از روش های جذاب و فوق العاده برای حکاکی ، اجرای آنها بصورت معکوس می باشد.

در این روش عبارت مورد نظر را با خطی خوش و زیبا بصورت معکوس (آینه ای) حکاکی می کنند.

نکته ی مهم در اجرای حکاکی آینه ای ، تنوع بسیار بالا در انتخاب نوع خط می باشد.

به نحوی که انواع خط های خوش (از جمله نستعلیق ، شکسته نستعلیق ، نسخ ، ثلث ، کوفی و…) را به روش حکاکی آینه ای اجرا می کنند.

اجرای این هنر خاص فقط از عهده خطاطان و استادان متبهر برآمده و به همین دلیل کارهای حکاکی آینه ای از ارزش بالاتری نسبت به کارهای خطی دیگر برخوردارند.

 

آب رودیوم

واژگان تخصصی جواهرات

رودیوم فلزی گرانبها محسوب می شود.

رودیوم آلیاژی ترکیبی از پلاتین و چند فلز گرانقیمت دیگر می باشد ، شفافیت خیره کننده  ای دارد ، این آبکاری و درخشش تا مدتها بدون تغییر رنگ ثابت می ماند، البته باید از مواد پاک کننده قوی و شیمیایی و اجسام سخت دور نگه داشته شود.

سنگ های به کار رفته در این سبک اصلی و یا صنعتی درجه یک می باشند.

رنگ رودیوم روشن و درخشان بوده و معمولا به منظور افزایش درخشندگی و همچنین محافظت جواهرات نقره استفاده می شود. روکش آب رودیوم ، در اصطلاحات بازار به روکش آب طلا شهرت داشته و معمولا به همین عنوان خطاب می شود.
روکش آب رودیوم با رنگ های مختلفی ارائه می شود که رنگ سفید و رنگ مسی بیشترین کاربرد آن را دارند.

 

واژگان تخصصی جواهرات رکاب ماشینی (ریخته)

واژگان تخصصی جواهرات

این نوع رکاب معمولا از رکاب (چنبر یا فریم) دست ساز ارزان تر می باشد.

اما بعضی از رکاب های ماشینی وجود دارند که بعد از ریخته گری روی آن ها کارهای دست مجدد زیادی انجام می شود. مانند اره کاری، سوهان کاری، پرداخت، سند بلاست، آینه کاری، آب کاری و … .

بنابراین لزوما هر کار دست سازی فاخر نیست و هر کار ماشینی کم بها نیست.

 

مخراج کاری

واژگان تخصصی جواهرات

(آقای بینا در حال مخراج کاری)

ست یا سوار کردن سنگهای قیمتی بر روی زیورآلات را مخراج کاری می گویند.

این رشته از جواهرسازی دقت و ظرافت بالایی می طلبد، مخصوصا اگر جواهر گرانبها باشد و مخراج کار همواره باید مراقب باشد به سنگ آسیبی نرسد.

انواع مخراج کاری :

 • چهار چنگ
 • دور چنگ
 • فیلی
 • چسبی
 • ترکیبی

 

واژگان تخصصی جواهرات( حرز )

واژگان تخصصی جواهرات

حِرز، پاره‌ای از آیات، اذکار، اوراد و ادعیه است که برای حفظ جان و مال از آسیب‌ها یا برای رفع بلا و آفات می‌خوانند یا به ‌صورت مکتوب با خود حمل می‌کنند.

در لغت حِرز یعنی جاى مطمئن، به عبارت دیگر به جایی می‌گویند که چنان محصور و محکم باشد که اگر کسی بدان وارد شود از گزندها و خطرها مصون بماند.

و در اصطلاح، نوشته‌اى در بردارندۀ اذکارى خاص براى دفع آفات و بلاها، که با آداب شرع موافق باشد.

ابن‌ طاووس دعای منسوب به امام جواد علیه‌السلام را که گویند برای مصون ماندن از آسیب‌ها برای مأمون نوشت، در مُهَج‌الدعوات «حرز» و در الامان«عوذه» نامیده است.

واژه حرز و مشتقات آن در قرآن کریم نیامده، اما در احادیث شیعه و سنّی و ادعیه مأثور این واژه فراوان به‌ کار رفته است.

شماری از این حدیث‌ها، از جمله حدیث انس‌ بن مالک و حدیث منقول از علی‌ بن ابی‌طالب، حاکی از کاربرد حرز، به معنای مصطلح، در صدر اسلام است به این معنا که پیامبر ، امامان و برخی از صحابه و تابعان و اتباع ایشان برای حفظ خود یا دیگران از گزندها و آسیبها حرز به‌ کار می‌برده و نتیجه مطلوب را نیز به دست می‌آورده‌اند.

نامدارترین حرزها عبارت‌اند از «حرز یمانی» ، مشهور به دعای سَیفی، یکی از حرزهای منسوب به علی‌ بن ابی‌طالب علیه‌السلام است. «رُقْعَهُ‌الجَیب» نیز حرزی منسوب به امام علی‌ بن موسی‌الرضا علیه‌السلام است. به‌ همراه داشتن «حرز امام جواد(ع)»، منسوب به امام محمد تقی علیه‌السلام، نیز در میان شیعیان و ایرانیان چندان متداول بوده که «حرز جواد کسی بودن» و «حرز جواد خود کردن»، به معنای «پیوسته با او بودن» و «همیشه کسی را همراه خود کردن»، مَثَل شده است.

SPN

واژگان تخصصی جواهرات

انگشتر با برند معتبر و با کیفیت SPN که نمونه اصلی آن انحصارآ توسط جواهری بینا ارائه می شود.

 

رودیوم لوکس ( R-Luxury )

واژگان تخصصی جواهرات

در این سبک تمامی انگشترها و زیورآلات با توجه به فرهنگ، تاریخ ایرانی و مد روز اروپا طراحی شده است.

این زیورآلات توسط دستگاه های تمام اتوماتیک ایتالیایی فقط به سفارش جواهری بینا با ظرافت و دقت بسیار زیاد ساخته شده اند.

آب رودیوم این سبک به صورت دوبل انجام شده که عمر این آبکاری را طولانی تر کرده است.

لازم به ذکر است این نوع آبکاری از لحاظ شرعی برای آقایان مشکلی ندارد.

تمامی سنگ ها با دقت و مهارت فراوان با دست روی زیورآلات سوار شده اند.

جواهرات و سنگ هایی که در این سبک استفاده شده درجه یک و با کیفیت خوب و یا عالی می باشد. ونگین هایی که دور نگین اصلی و روی رکاب انگشترها و زیورآلات استفاده شده تماما سوئیسی و یا سوارسکی اصل می باشد.

نگین سوارسکی، نگین های صنعتی قیمتی می باشند که تحت فرآیند پیچیده، طولانی و محرمانه در کشورهای روسیه، بلژیک و یا چک ساخته و پرداخته می شوند که به خاطر درخشندگی خاص نگین، بسیار مورد توجه دیگران و اطرافیان قرار می گیرد.

سبک برنزی (طلا روسی)

واژگان تخصصی جواهرات

انگشترهای برنزی (طلا روسی) درجه یک با درصد مس بالا به همراه سنگ های مرغوب و اصلی

در طرح های سنتی و زیرخاکی

رنگ ثابت

ساخت کمپانی الماس (ALMAS) یکی از بهترین برندهای ایرانی برنزی زیورآلات

از قدیم الایام استفاده از ظروف مسی برای طبخ غذا و یا دستبندهای مسی بی حکمت نبوده است. اکنون به لحاظ قدیمی شدن دستبندها، انگشترهای سبک برنزی با درصد مس بالا جایگزین آن ها شده است.

تاثیرات مضر و زیان آور محیط بر بدن، ذهن و آگاهی، ممکن است از طریق استفاده از برخی فلزها خنثی شود. زمانی که این اجسام روی پوست قرار گیرند تاثیری الکترومغناطیسی و شیمیایی (سولفات شدن) ایجاد می کنند که بر روی سلول های بدن و نسوج عمل می کند.

مس چربی و چاقی را کاهش می دهد و داروی مقوی بسیار خوبی برای کبد و طحال بوده و برای معالجه کم خونی نیز مفید است.

برای درمان میتوان آب مس را به صورت خوراکی مصرف کرد و یا یک انگشتر مسی به دست کرد.

این فلز در درمان بیماری های مفصلی مانند نقرس، فلج اطفال، مشکلات مربوط به فشار خون، تنش های روانی و سکته مغزی موثر است.

یاقوت آلمان یا شمش

«یاقوت آلمان» یا یاقوت مصنوعی synthetic corundums  برای اولین بار توسط آگوست ورنیوال شیمیدان ساخته شد. وی فرآیند ذوب – شعله را برای تولید یاقوتهای ارزان قیمت در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد. صنعت ساخت یاقوت های مصنوعی از سال ۱۹۰۲ آغاز و به صنعت جواهرسازی راه یافت. این نوع یاقوت ها دارای خواص فیزیکی و نوری ،ترکیب شیمیایی و ساختمان کریستالی یکسان با نمونه های طبیعی خود هستند (با همان ساختار یاقوت در شرایط آزمایشگاهی تولید می شوند) و جداسازی آنها از نمونه های طبیعی از روی ناخالصی های آنها در لابراتوارهای گوهرشناسی میسر بوده و گاهی این کار توسط گوهرشناسان و در بعضی از نمونه ها می تواند بسیار دشوار باشد. یاقوتهای مصنوعی به نسبت یاقوتهای طبیعی از قیمت کمتری برخوردار هستند.

اشتراک گذاری مطلب
۱ ستاره۲ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره (3 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

11 دیدگاه

 1. گوارسه به هر چیز گردی که روی کار ایجاد میشود گوارسه میگن .مخراج گوارسه یعنی نگین گرد را مخراج کردن.گوارسه قلم یعنی شکل گرد گرد کناره هم روی کار کوبیدنو…

 2. لاک سیاه قلم کاری.از ابزار فروشی

محصولات مرتبط در فروشگاه